* * *

Soovitajad

* * *

Hiiu Folk on minu arust just üks neid sündmusi, mis meenutab mulle justkui mõne kauni õiega taime mugulat — see on justkui natuke mulla-alune ja salajane. Nojah, sest asjadel, mis pikalt päikese käes on, kipub olema komme pleekida. Hiiu Folk aga on veel sellises kogumisjärgus, suure päikese eest peidus. Loodetavasti elab selle folgi mugul veel mitmeid külmi talvesid üle ja õitseb seepärast ka kesksuvise päikese käes kirkalt nagu seni.

Jaak Johanson,
meta füüsik

Folk on peale muusikakuulamise ja -tegemise ka hea põhjus kanda rahvariideid ja rahvuslike elementidega stiliseeritud rõivaid, eile omaenese õmmeldutest kasvõi viikingi-aegadesse tagasi. Esiemade pärandusest leidsin kord kauni käsitöö, valgega tikitud valge hame. Alles pärast seda, kui folk läbi oli, mõnitas mu ema, et olin pidustused kaasa teinud… öösärgis… Mina aga – vastupidi – olin ääretult uhke. Head otsimist ja leidmist igas suunas teilegi, hääd folklased!

Ave Alavainu,
poetess

Hiiu Folk on kui karastav tuuleiil kuumal suvepäeval: ta värskendab, rahustab ja toob kaasa uusi häid mõtteid.
Aitäh Astrid, et tood oma meeskonnaga folgi meile koju kätte!
Folgitamisteni!

Georg Linkov,
Kärdla linnapea 2009–2013

On hea kui kõik vabaõhuüritused ei muutu sujuvalt “õllesummeriteks“. Rahvamassid trügimas õlletopsid käes. Hiiu Folk oli mullu meeldiv erand.

Hoidke end sellel kursil. Hoian pöialt.

Tõnis Mägi,
muusik

Minu kui lõuna-eestlase jaoks on Hiiumaa päris eksootiline paik. Hiiu Folgil käimine igal suvel saamas lausa traditsiooniks. Need on mõnusalt kulgevad päevad kaunis looduses kauni muusikaga. Mulle meeldib, et see pole õllefestival valju tümakaga vaid festivad, mis oma olemuselt sulandub ideaalselt loodusmiljöösse. Seda ma Hiiu Folgi juures just kõige enam naudingi.

Anu Taul,
laulja, pärimusmuusik

Hiiumaa on väike kogukond ja kõik, mis siin tehakse, aitab sellel maatükil olla tänases ja leida kohta ka homses päevas. Ja mis saaks seda veel paremini teha kui mitte lauldes koosolemine, nagu seda on Hiiufolk. Nii tekivad vaimsuse väljad saare erinevates paikades kus osaline leiab hingele ergastust ja igapäevaelule uut värvi.
Rõõmu teeb, et korraldajad ei lahuta inimest tema eluruumist, vaid pakuvad võimalusi ka saare loodusega tutvumiseks. Ja kust need lauludki siis nii väga tulevad kui mitte loodusest.
Eriline austus peost osavõtjate vastu väljendub aga selles, et kogetud tunne ja ilu saab olema ehe, mitte alkoholi toel üles köetud.
Soovin, et seda siirust, soojust ja ehedust kandvaid lauluinimeste, nende sõprade ja kuulajate kukkusaamisi jätkuks veel paljudeks aastateks!

Tiit Leito
Loodusfotograaf, fotoalbumi- Eesti Metsad 2008 autor,
Hiiumaa pärimusmuusikafestivali Hiiu Folk loodusmatka juht

Eestis on ligi paarkümmend folkloorifestivali. Kõik nad on vähem või rohkem oma korraldajate nägu. Hiiu folk on Astridi ja tema sõprade nägu. See on ilus, huvitav, professionaalne. Eriti kaunid on kirikukontserdid. Arenguruumi on: edaspidi võiks festival olla veelgi enam Hiiu nägu.

Ingrid Rüütel,
rahvamuusikateadlane, saarte folkloori uurija


Hea folgisõber!

Juba mitmendat aastat võõrustab kaunis Kassarimaa folkmuusikasõpru kaugelt ja lähedalt. Maarahvas, nagu me siin meretagusel maal läbi aegade olnud oleme, peab lugu ka maalähedasest ja lihtsast muusikast. Sedalaadi muusika on saatnud hiidlast läbi sajandite nii tööl kui pidudel. Eks seetõttu on olnud hinnatud ka pillimehed ja – naised, kes tuntud oma saarel ja kaugemalgi. Hiiu Folk annab taas võimaluse saada rõõmu nii esinemisest kui ka kuulamisest-vaatamisest. Annab võimaluse meile hingelähedase muusika loomiseks ja esitamiseks interpreetidele lähedalt ja kaugelt. Soovin Hiiu Folgi korraldajatele ja muusikast osasaajatele õnne ja rõõmu heast ja lahedast muusikast.

Hannes Maasel
Hiiu maavanem aastatel 1999-2012

Kooskõla iseenda ja meid ümbritsevaga on üha haruldasemaks muutuv seisund. Hiiu Folk on üks nende sündmuste hulgast, mis loovad harmooniat.

Erkki-Sven Tüür,
helilooja

Kõiksepealt meeldib Hiiu Folk seetõttu, et ta toimub Hiiumaal. Teiseks on väga ilus vaadata, kui Astrid Böning hõljub otsekui Lumivalgeke habetunud folgipäkapikkude keskel, kes Kassari kadakate vahel pille häälestavad ja lugusid pajatavad. Kolmandaks peab korralikul pärimusmuusika festivalil olema värsket õhku, erinevas vanuses lapsi, mahedat meelt, inspiratsiooni, parajalt boheemlasi, päikest vihma, kuid peamiselt – ehedat muusikat! Seda kõike on Hiiu Folgilt leida olnud, ning soovin väärt ettevõtmisele pikka iga, ning üha rohkem hiidlasi Kassari kiigeplatsile.

Jaanus Rohumaa,
Tallinna Linnateatri lavastaja,
kevad/suve/sügishiidlane

 

Viimased uudised

Hiiu Folgi passid ja päevapiletid on müügil!

Hiiu Folgi passid ja päevapiletid on müügil! Ära jäta suveplaane viimasele minutile, soeta festivali pass juba täna: https://www.piletilevi.ee/est/piletid/festival/muusika/hiiu-folk-2018-57386/ 14. korda toimuva Hiiu Folgi teema on „Juurte juures“. Peale võimendatud muusika kuuleb seekord palju arhailist pillimängu: väikekandleid, Hiiu kannelt, lõõtsa, torupilli; saab tantsida vanu pärimustantse ja mängida laulumänge. Ning muidugi avastada Hiiumaa ajalugu matkade ja muuseumide kaudu. Igal esinejal on mingi side traditsiooniga, meie ajalooga: Strand…Rand tutvustab eestirootsi ja eesti pärimust, Mari Kalkun tutvustab omaloomingu kaudu enda Võrumaa juuri jne. Svjata Vatra põimib nagu ikka ukraina ja eesti rütmid. Uut plaati esitleb Eesti mitmekülgseim Teppo-tüüpi lõõtspilli mängija Juhan Uppin. Välisesinejad tulevad seekord lõuna poolt: oma juuri tutvustavad Oxus Usbekistanist ja Sego Lääne-Aafrikast Togost. Veel saab kuulda Riho Sibulat, Jaak Tuksamit ja Ain Aganat, Helin-Mari Arderit ja Teet Raiki, Pööriööd, Rondellust, Puuluupi jpt. Hiiu Folk saab alguse neljapäeval, 19. juulil Kärdlas, seekord kultuurikeskuses, jätkub kahel päeval pealaval Kassari kiigeplatsil ning lõpeb traditsiooniliselt kirikukontsertidega pühapäeval. Hiiumaa ootab külla! Saare ja pärimusmuusika sõbrad ei tohiks hiidlasi ja külalisi vahepeal nörritanud madalast merest heituda – üle vee saab kindlasti. Festivali pass on soodushinnaga müügil eriti kaua: juuni lõpuni saab nelja päeva passi 35 euroga. Kuni festivali alguseni 19. juulil on passi hind 45 ja kohapeal 50 eurot. Nagu ikka, pääsevad festivalile tasuta kuni 12aastased (k.a) lapsed. Sellegipoolest ei peaks suveplaanide tegemist jätma viimasele minutile – nii on rohkem lootust leida endale ka tore majutuskoht! Festival toimub 19.–22. juulil. Kõik väikesed ja suured pillimehed, kes tahavad, oskavad ning jaksavad mängida festivalil tund aega pärimusmuusikat, peaksid korraldajaga ühendust võtma ja enda soovist taas teada andma. „Anname teile tunniajalise mängu eest festivali passi, lisaks saate kindlasti vahvaid kogemusi ja uusi sõpru!” ütles korraldaja Astrid Nõlvak. Mängima tuleva lapse või noore vanem saab samuti tasuta festivali passi. Eesti kõige peresõbralikuma festivali tiitliga pärjatud Hiiu Folk on algusest lõpuni alkoholivaba.