Tänavuse Hiiu Folgi loodusretked viivad huvilised Saarnaki laiule saare kagurannikul ning Kaibaldi liivikule sisemaal.
Saarnaki on Hiiumaa laidudest üks suuremaid. Praeguseks elaniketa laiul on olnud kolm ajaloolist talukohta, millest on säilinud 9 hoonet. Laiu elanike tava oli, et saar suutis korraga ülal pidada vähemalt 16 inimest, ülerahvastuse vältimiseks pidid mõned kolima mujale.
Salinõmme sadamast 2 km kaugusele laiule sõidetakse festivali teise päeva hommikul Inna Lepiku juhtimisel. Tormi korral paatidega merele muidugi minna ei saa.
ärgmisel hommikul viib Tallinna loomaaia eelmine direktor Tiit Maran folgilised Hiiumaa kõrbe – Kaibaldi liivikule.
„Hiiumaa elu käib enamasti randa pidi, sisesaar jääb tundmatuks ja salapäraseks,“ ütleb saarega Euroopa naaritsa kaudu seotud Tiit Maran. Nii tutvustabki ta folgilistele kummalist paika, Eestimaa suurimat avatud liivikut.
Nagu ikka, ootavad festivalilisi nelja päeva jooksul veel õpitoad, pere pisematele on tegevused lastepesades, külla tulevad koeratüdrukud Lotte ja Roosi.
Parimad muusikud esitlevad Hiiu Folgil oma plaati: Mari Kalkun esitleb oma kaheksandat albumit „Stoonia lood”, oma esimest sooloplaati „Maailma äär” esitleb festivalil Eva Eensaar-Tootsen. Muusikaline kooslus OLEM esitleb Eestis enneolematut – ainult Ernst Enno sõnadele loodud albumit nimega „Armastuse kitsas rada”, autorialbumit „Nihked” tutvustab viimase noorte laulu- ja tantsupeo rahvamuusikapeo juht Juhan Uppin.
Veel rõõmustavad muusikasõpru Kõrsikud, Rändaja, arhailise meestelaulu ansambel Lüü-Türr koos Harjumaa keelpilliorkestriga, Lõõtspillipoisid, Karmoškakamraadid, Untsakad, Celtic (Saksamaa), Pühade Aleksandrite õigeusu koor, Projekt Ööbik, Timo Lige koos ülistuskooriga Ekklesia ja muusikutega laulude tsükliga „Eesti palved”, Laikrete perebänd, Andre Maaker ja Marek Talts jt.
Eesti Keeled uues koosseisus – Tuule Kann, Ella Maidre, Mari Jürjens, Vaiko Eplik, Jaak Sooäär, Ain Agan – laulavad Riho Sibula ja Jaak Johansoni inimeste südametesse lauldud laule.
Peo avame Sõru paadikuuris, festivali põhipaik on Kassari kiigeplats, ülejäänud kontserdid toimuvad Hiiumaa kirikutes, Rudolf Tobiase majamuuseumi õuel, Orjaku sadamas, Kärdla keskväljakul, Suuremõisa lossis ja teistes saare kaunites paikades.
Hiiu Folk on rahuliku atmosfääriga alkoholivaba festival, kus tunnevad end turvaliselt nii suured kui ka väikesed.
Festivali pass maksab 50 eurot, 15. juulist ja kohapeal 60 eurot. Kuni 13aastastele lastele (k.a) on Hiiu Folgile sissepääs tasuta.
Kohtumiseni 18. Hiiu Folgil 20.–23. juulil!