Julio Iglesias La Paloma

Hiiu Folgil saab kuulata sel aastal 160-aastaseks saavat kultuslaulu “LA PALOMA” tervelt kaheksas eri keeles!

La Paloma laul on väga vana – sel aastal täitub laulul tervelt 160 aastat. Laul on kirjutatud ajal, kui ei olnud veel ühtegi lennukit ega autot ning esimesed rongid alles hakkasid ilmuma. Hispaania (baski) organist ja helilooja Sebastian Yradier (1809 – 1865) kirjutas oma La Paloma Kuubal kuuldud habaneera rütmide mõjul mõned aastad enne oma surma – aastal 1861.

Tänu Valter Parvele on Hiiu Folgi raames kõikidel muusikahuvilistel võimalus selle kauni lauluga seotud mälestusi ja igatsusi taaselustada. Valter Parvega vestleb Agnes Pulk.

Valter, Sinu Salmikulaulude õpitoad on saanud paljude jaoks üheks Hiiu Folgi armastatuimaks kohtumispaigaks. Sel aastal rõõmustad Sa muusikasõpru lisaks vanadele salmikulauludele ka La Paloma 160 galaga. La Paloma on laul, mis on paljude rahvaste seas väga tuntud ja armastatud. Seda igatsusest tulvil laulu on tõlgitud mitmetesse keeltesse ja igakord on ka sõnum natukene muutunud. Milline oli laulu algne sõnum?

Väga lühidalt oli selleks sõnumiks igas merega piirnevas riigis nii tuttav taaskohtumise igatsus. Hiiu saarelt on aastasadadega palju isasid, poegi ja abikaasasid merele läinud ning La Paloma püüab omal kombel välja tuua seda, mis taaskohtumisi oodates hinge on kogunenud, seega sobib see õpituba Hiiumaale imehästi.

Püüdsin tükk aega seda kaunist laulu ka eesti keeles leida, aga Youtube´is tuli esile vaid Pulga Jaani võrokeelne Tui. Kas nii kaunist laulu pole tõesti kunagi eesti keelde tõlgitud?

Kindlasti on, näiteks Jaak Joala esituses salvestus Tarmo Pihlapi sünnipäevakontserdil. Laulu nimeks oli Lahkumissuudlus. Laulu on esitanud ka Tarmo Pihlap (Eesti Kullafond, Tarmo Pihlap, CD2, laul nr 18 La Paloma). Lisaks ka EMP Records salvestus vinüülplaadil EP 705 B, millel Harald Lutterus laulab seda suure tantsuorkestri saatel.

Milline on Sinu enda suhe selle lauluga? Kas mäletad, kelle esituses Sa kunagi päris esimest korda seda laulu kuulsid?

Minu isa Artur Parve (1913 – 1992) oli kandlemeister, pilli- ja laulumees ning kui orkestri proovid meie Tihemetsa kodus toimusid, siis seal kõlanud lood (sh tõenäoliselt La Paloma, ka Siidilipp ja hõbepurjed, Õrn ööbik, Vanad sõbrad ja paljud teised) on mõjutanud minu muusikalise maitse kujunemist. EÜE ja EÕM’i aastad lisasid juurde omi eelistusi ning kinnistasid vajadust üheskoos laulda ja korra kuus koos sõpradega seda teemegi – nii juba üle neljateistkümne aasta.

Milliste esinejate esitlusi Sa õpitoas mängid? Neid pidi tervelt 70 olema!

Õpitoas osalejad saavad nende 70 erineva salvestuse seast ise valida, mida kuulata, aga päris kindlasti tahan lasta kõlada erinevatel keeltel (neid kokku 8) ning haruldasematel pillidel nagu näiteks elektriline väntorel. Avaloo teeb Julio Iglesias.

Suur tänu, Valter, et ikka jaksad nii toredaid asju ette võtta!


Valter Parve
Valter Parve, Foto: erakogu

Valter Parve La Paloma 160 õpituba toimub Hiiu Folgi raames reedel, 16. juulil, kell 15 Kassari Rahvamajas. Õpituba on tasuta!

Armastatud salmikulaulude õpituba toimub laupäeval, 17. juulil, kell 15:30 taas Kassari Rahvamajas ning on samuti kõikidele huvilistele tasuta.

Loe Hiiu Folgi õpitubade kohta rohkem siit.