XVII Hiiu folk 21-23.07.2022

21.–24. juulil toimuva 17. Hiiu Folgi esinejaist ei tohiks kuulamata jätta mitte kedagi.

Ukraina rahvapilli banduurat tutvustab Kiievi lähedal elanud Inna Lisniak, kes on oma perega leidnud sõja eest pelgupaiga Pärnus. Ta on doktorikraadiga etnomuusika uurija, banduura populariseerija ja õpetaja ning mitmete nüüdisaja ukraina heliloojate teoste esiettekandja sel näppekeelpillil. Ukraina muusika on Lisniaki sõnul originaalne ja mitmekesine ning folklooril on selles oluline koht. 

Sõja tõttu oma kodumaal esitab ta Hiiu Folgi kontserdil peamiselt lüürilis-dramaatilisi isamaalisi laule. „Need tõstavad võitlusvaimu ja toovad Ukraina võidu lähemale,“ ütles ta.

Ungari ansambli Góbé kuus liiget usuvad, et pärimus- ja nüüdisaegne muusika on sama kultuuri eri osad. „Góbé“ tähendab pööraste mõtetega meest ning pööraselt bänd pärimusmuusikaga ka eksperimenteerib.

Guernsey saarelt pärit üle maailma tuntud ja tunnustatud harfivirtuoos Andrew Lawrence King, kes elab nüüd Tallinnas, esineb Hiiu Folgil koos kõrgetasemelise kandlemängija Anna-Liisa Elleriga. Elleri sooloalbum „Strings Attached. The Voice of Kannel“ võitis Eesti tänavuste muusikaauhindade konkursil aasta klassikaalbumi tiitli. Albumi andis välja maailma üks mainekamaid plaadifirmasid Harmonia Mundi.

Eva Väljaots ja Robbie Sherratt loovad muusikat, mille juured ulatuvad nii eesti kui ka inglise pärimusse. Põimides traditsioone ja omaloomingut, loovad kannel, viiekeelne viiul ja laul kõlavärvirikka ja võluva terviku. 2019. aastal olid nad Kaustineni folkfestivali võistumängimise poolfinalistid, 2020. aastal võitis duo festivalil Mooste Elohelü peapreemia.

Peamiselt rõõmustavadki tänavust festivalipublikut armastatud eesti esinejad oma tuntud headuses, kuid on ka üllatusi. Näiteks annab Hiiu Folgil oma esimese soolokontserdi kogu elu koos vendadega esinenud Kärt Johanson.

Aino ja Oskar Kallase majamuuseumis musitseerivad Helin-Mari Arder ja Mart Soo. Hiiumaa kirjanduse aastale kohaselt on plaanis ka retk Kassaris elanud ja suvitanud kirjanike radadel.

Cätlin Mägi rahvalikud pillilood segunevad Jaan Pehki sõnalis-muusikalises kastmes uueks folk-kompotiks, mille seest võib leida nii mesimagusat muinasjuttu kui ka särtsuvat ja sooja sõgedust.

Üle pika aja astub täies koosseisus lavale Taulide pereansambel, kus igaüks on omanäoline looja. 

Vanameister Indrek Kalda ebamaiselt osav viiulimäng pole üllatuseks kellelegi, kuid muusikaande on pärinud ka tema poeg Paul Kristjan Kalda, kes mängib kitarri.

Duo kontserdil kuuleme kindlasti ka Indrek Kalda enda loomingut.

Äsja konkursi Noor Pärimusbänd võitnud ansambel Uurikad toob naeratuse näole ka vanale festivalihundile. Selles bändis on koos ainult ühe küla noored. Igas külas võiks olla oma Uurikad!

Veel astuvad üles Mari Jürjens; Lovely Beats; Nedsaja Küla Bänd; Villu Veski ja Tiit Kalluste; Rüüt; Harjumaa keelpilliorkester; Robirohi; Redel Ruudus; Celia Roose, Piret Päär ja Ene Salumäe jt.

Nagu ikka, ootavad festivalilisi peale kontsertide loodusretked ja õpitoad, pere pisematele pakume tegevust lastepesades, külla tulevad rännukoer Klaus ja koeratüdruk Lotte.

Peo avame neljapäeval, 21. juulil Sõru paadikuuris, ülejäänud kontserdid toimuvad järgneval kolmel päeval Kassari kiigeplatsil, Hiiumaa kirikutes ja teistes kaunites paikades.

Hiiu Folk on rahuliku atmosfääriga alkoholivaba festival, kus tunnevad end turvaliselt nii suured kui ka väikesed.

Kuni 13aastastele lastele (k.a) on sissepääs tasuta, teistele maksab festivali pass vaid 45 eurot.

Kohtumiseni 17. Hiiu Folgil 21.–24. juulil!