XIII Hiiu Folk algas päikeseliselt, kuid kõigepealt räägiti tuulest

Hiiu Folgi esimeseks kaheks päevaks on saarele jagunud kõvasti päikest.

Eile enne Hiiu Folgi ametlikku avamist pani teadur Helgi Põllo Hiiumaa muuseumis inimestele südamele, et tuulelippude hääle kakofoonia ei kaoks.

„Meil on küll haritud muusikud, aga ka kriuksuv tuulelipp võiks märku anda, et inimene on kohal,“ rääkis Põllo tuulelippude ajalugu ja tänapäeva tutvustades. Selgus, et ehkki ka kõige ilusamatel tuulelippudel on ikkagi praktiline otstarve, jääb neid millegipärast maastikus aina vähemaks.

„Igale Hiiumaa majale oma tuulelipp!“ kutsus Helgi Põllo hiidlasi üles.

Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles festivali avamisel Kärdla Villalaos, et Hiiu Folk on meie lastele nagu memme musi, mis annab kandjale erilise jõu. Oma tervituse saatis Hiiu Folgi austaja, poetess Ave Alavainu.

Rohupillimängija Erki-Andres Nuudi esinemine koos akordionist Indrek Liidiga erines tavapärastest kontsertidest pillivaliku poolest. Harilikult kasvatab Nuut oma pillid pottides valmis ise ja peamiselt on tema instrumentideks odrakõrred. Nüüd aga oli ta Hiiumaale tulles tee kõrvalt potti pannud kaerakõrred.

„Naturaalne kraam Hiiumaa põldudelt!“ tutvustas Nuut oma klaveril seisvat potti. „Kuidagi peab seda muusikat ju süüa saama,“ lisas ta pärast muusikapala esitamist kõrrepilli läbinärimist ja allaneelamist.

Festivali avasid veel Käina Kaunite Kunstide Kooli karmoškapoisid, Põlva lõõtsaneiud Kristin Semm ja Johanna Johanson, Aivar Arak kandlel, trio Sinitrii ning tantsuline Kratt.

Tänavusel laste ja noorte aastal teeb Hiiu Folk koostööd Laste Vabariigiga, mille laval sealsamas Kärdla sadamas astus üles karmoškapoiss Georg Rüütel.

Laste Vabariik jätkub täna Kassari puhkekeskuses, kus rahva rõõmuks laulavad ja mängivad taas lõõtsa 14aastane Kristin Semm ja 15aastane Johanna Johanson ning 9aastane Hugo Õunaid karmoškal.

Väike Hugo mängib ka Kassari kiigeplatsil lipu heiskamisel, pärast teda astuvad üles Eesti–Belgia punt Estbel, trio Marko Matvere / Jaanus Jantson / Margus Põldsepp ehk Melanhoolsed Meestelaulud, Eesti Laulult tuttavad Antsud ning lõpuks Untsakad. Õhtu lõpetavad Jaak Johanson ja Krista Citra Joonas Kassari kabelis.

Hiiu Folk tutvustab publikule kontsertide kaudu ka Hiiumaa muuseume – Rudolf Tobiase majamuuseumis esines täna Kristin Semm ja Mihkli talumuuseumis Kaido Ray Kallikorm lõõtsa ja lauluga.

Noored muusikud Regita Luukas ja Valdek Elmi astusid üles Orjaku külamajas.

Hiiumaa looduse austajad matkasid täna põhja ja lõuna poole – Kärdla sadamast viis paat huvilised hülgeid vaatama, jalgsimatkajad kahlasid läbi mere Kaevatsi laiule.

Kassari kiigeplatsil ootavad publikut täna peale kontsertide veel laat, lastepesa, Kinobussi multifilmi õpituba, keskkonnaameti õpituba ning Tarmo Kivisilla rahvalike karjasepillide valmistamise õpituba.

Hiiu Folk kestab pühapäevani.

Hiiumaal päike paistab!

Viimased uudised

Hiiu Folk jätab aasta vahele

Hiiumaa pärimusmuusika festivali korraldajad on otsustanud oma armsa publiku, vahvate esinejate ja tublide korraldajate heaolu ja tervise huvides festivali aasta võrra edasi lükata. „Tänavune programm sai väga põnev ja on siiralt kahju, et ei saa publikule seda pakkuda,” ütles Hiiu Folgi korraldaja Astrid Nõlvak. „Õnneks on enamik esinejaid öelnud, et tahaksid…