Gulmira Ablitz (Hiina)

GULMIRA on uiguuri makaami noorema pôlvkonna väljapaistev esindaja, kes on otsustanud pühenduda sellele unikaalsele traditsioonilisele (klassikalisele) muusikavormile, et esivanemate lauldud lood oma ajaloolisel kodumaal ei hääbuks, vaid kôlaksid edasi ka kaugel laias maailmas.

Peale Xinjani Kunstide Instituudi lôpetamist ning Idamaa muusika studeerimist Taškendi Riiklikus Konservatooriumis liitus GULMIRA Xinjani rahvamuusika ansambliga, mis andis säravaid etendusi paljudes maailma riikides Koreast Alžeeriani.

Täna seob igapäevane töö teda Xinjani mukaami ansambliga, kuhu kuuluvad vaid oma ala meistrid. GULMIRA valdab kôiki tosinat uiguuri makaami, kuid tunneb end koduselt ka uiguuri rahvamuusikas. Tema nôtke hääl köidab emotsionaalsusega, kôlades veenvalt nii klassikalise kui rahvaliku muusikapärimuse esitamisel. GULMIRA kontrollib oma tämbrit pastelselt paitavatest toonidest läbilôikavalt kontrastseteni. Ei ole juhus, et tema esinemisi on saatnud edu erinevatel festivalidel ning teda on pärjatud nii šašmakaami kui rahvalaulu konkurssidel. Oma karjääri kôrghetkedeks peab lauljatar esinemisi suurel Siiditee Festivalil, mida korraldatakse Pekingis, Shanghais, Urumchis ja teistes Hiina linnades. Aastatel 2008 ja 2015 esines ta sellel kontsertidega, mis kandsid nime “Makaami kevad” (“Maqam bahori”).

Euroopas on GULMIRA ja tema ansambel alles avastamata aare, kuid seda suurem au ja rôôm on Hiiumaa Pärimusmuusika Festivalil neid esitleda. Asjatundlikule publikule saab osaks hôrk külakost seitsme mäe ja mere tagant, mis alustas oma teekonda Hiiumaale juba siis, kui kaamelikaravanid venisid môôdetud sammul läbi elutute kôrbete ja läbi elust pulbitsevate oaaside mööda Siiditeed ning tuhande ühe öö muinasjuttudest oli suur hulk alles jutustamata.

GULMIRA ABLIZ ja ansambel:
Gulmira ABLIZ, vokaal
Yakefu XIEERNA, gidžak
Amuti WUMAIERJIANG, dutar, nei
Saiyiding YIMINGJIANG, rubab

Viimased uudised

Hiiu Folk jätab aasta vahele

Hiiumaa pärimusmuusika festivali korraldajad on otsustanud oma armsa publiku, vahvate esinejate ja tublide korraldajate heaolu ja tervise huvides festivali aasta võrra edasi lükata. „Tänavune programm sai väga põnev ja on siiralt kahju, et ei saa publikule seda pakkuda,” ütles Hiiu Folgi korraldaja Astrid Nõlvak. „Õnneks on enamik esinejaid öelnud, et tahaksid…