Aivar Arak

Tule kuula
NELJAPÄEVAL 20.JUULI KELL 18:00 KÄRDLA VILLALAOS

Olen lihtne pillimees – kandlemängija. Lapsepõlvekodus oli ikka kuulda pillimängu, isa viiulil ja sugulased kandlel ja lõõtspillil. Eks sealt siis eeskujudki. Kannel aga hakkas nagu rohkem hinge külge kinni. Ja kui siis ükskord omale rahvakandle sain, võtsin ta sülle niimoodi, kuidas mulle mugav tundus. Kuigi sugulane mängis päkarauaga, kõrgemad noodid enda poole. Mina vastupidi. Tuleb välja, et niimoodi saab mängida küll. Praegusel ajal edastan oma mänguvõtteid ka õpilastele. Minu rahvamuusikahuvi sai alguse isalt, nüüd olen ise see isa, kellelt huvi on kandunud pojale.

Alustasin aktiivset kandlel musitseerimist EPA päevil, s.o. 1977. a. Proovisin Tartus Laine Kihva juures õpetust ka saada. Aga ta arvas, et pole mulle suurt midagi juurde õpetada. Esitles mind Osvald Rossmannile. Tema kutsus mind Tartu noortemaja Sõprus ansamblisse Kannel.

Samast ajast võtsin kasutusele ka parema käe nimetissõrme külge sidemega kinnitatava lipitsa (teen neid kitarri mediaatoritest). Igor Tõnurist on seda mänguvõtet Rossmanni koolkonnaks nimetanud.

Pilliks on mul Osvald Rossmanni valmistatud rahvakannel (aprill 1975). See pill on tugeva kõlajõuga, tämbrilt pisut erinev teistest kanneldest.

Repertuaaris on rahvalikud lood, sekka tantsumuusikat rahvatantsijatele, ka tantsuklubide tantsulood (Sabatantsufestivalid).

Peale EPA lõpetamist suunati mind tööle Rapla rajooni Mitšurini-nimelisse sovhoosi. Siin leidsid mind üles Mahtra talurahvamuuseumi pillimehed. Nüüd olen Rapla mail siis 35 aastat kanneldanud, muuseumist oleme oma pillidega küll Juuru rahvamajja kolinud, aga peame ikka endid nende järjepidevuse hoidjateks.

Elan Raplamaal Hagudis, töötan Hagudi põhikoolis ja õpetan rahvakannelt Märjamaa muusika-ja kunstikoolis. Osalen ka August Pulsti õpistu rahvakandlemängu koduõppeprojektis.

Viimased uudised

Aasta vahele jätnud Hiiu Folk toimub kindlasti

Ootame oma publikut 16. Hiiumaa pärimusmuusika festivalile 15.–18. juulil, et aastase sunnitud pausi järel kokku saada. Muusikasõpru rõõmustavad sel erilisel aastal Estonian Voices, Puuluup, Justament, Mari Kalkun, Curly Strings, Svjata Vatra koos Rute Trochynsky ja Ukraina naiste kooriga Žurba, Ida-Elina Soomest ja paljud teised. Muidugi on võimalus osaleda loodusmatkadel ja õpitubades, pere…