* * *

Õpitoad

* * *

KARMOŠKA JA TANTS (Õpetaja: Siim Sarv)

Minu esimene „Tantsumaja“ kogemus poisikesena oli, ammu enne folkfestivalide Eestisse tulekut, Ungaris. Suures saalis tantsisid oskajad ja kohe kõrval olevas väikeses saalis õpetas, paar tundi enne pidu ja peo ajal, algajaid selle õhtu kõige-kõige parem tantsupaar. Ungari tantsumajad on olnud eeskujuks peale Eesti ka mitmete teiste maade sarnastele tegevustele, ühe ajastu kultuuriline tulemus, kus paljud inimesed kolisid maalt linna ja neil oli endiselt kokkusaamise ja suhtlemise, tantsimise vajadus.

Mängupilliks kasutan väikese lõõtsaga pilli juba ajast, kui Pärnu Poisid ühingu asutasid. Hiiu Folgil aitan läbi viia karmoškamängu ja tantsu õpituba.

Õpitubade planeerimiseks palun kirjelda oma kogemust ja soovi sisu osas.
https://forms.gle/SjHkyRj1AedMrkZu6

KARMOŠKA (õpetaja: Ruti Kirikmäe)

Olen pärit Setomaalt ning lapsest saati kasvanud seto kultuuriruumis.
Vanaema (Hirsiku Veera) õpetas mind laulma-leelotama ning võttis aeg-ajalt mind kaasa leelokoor Leikoga esinema.

Muusikalist haridusteed alustasin Värska Muusikakoolis 2002. aastal, seal õppisin 9 aastat (põhipilliks klaver). 2006. aasta suvel käisin esimest korda Rikka Ivvani pillilaagris, kus sain esimest korda proovida karmoškat. Paar aastat hiljem, 2008. aastal, kui muusikakooli õpitavate pillide hulka lisandus karmoška (õpetajaks Toomas Valk), valisin selle kohe lisapilliks. Järgnes palju harjutustunde nii iseseisva harjutamise kui tantsuklubis tantsuks mängimisena. Praegu naudin eelkõige üksinda mängimist ning pilli mängutehniliste piiride avastamist. Et koosmängurõõm ei ununeks, löön kaasa Wana Wõromaa Wunkorkestri tegemistes. Mängin Leho Laaseri valmistatud karmoškal, mida eristab kolmas rida, kus asuvad pooltoonid. Nõnda on võimalik diatoonilise pilliga mängida ka kromaatiliselt. 

Kevadel osalesin Haapsalus Rannalõõtsa võistumängimisel, kus saavutasin 1. koha karmoškade kategoorias. Lisaks olen kahel korral võitnud Veel olen noorte üleriigilisel võistumängimisel kahel korral (2010 ja 2012) tunnustatud parimaks omas vanusegrupis. 

PARMUPILL (õpetaja Cätlin Mägi)

Cätlin tuleb hiiumaale koos oma mitmete parmupillidega. Pilli õpituba algab ikka algusest – kuidas parmupilli helisema saada, kuidas trikid-nipid käivad ja kuidas meloodia mängimine käib? Sekka kindlasti räägib parmupillimagister pillimängu ajaloost Eestis ja vastab kõikidele küsimustele. Tulge kohale, parmupillid saate laenata ja ainult proovige!

Eesti ja Kanada traditsiooniliste viiulilugude õpituba

Õpituba juhivad Eeva Talsi ja kanadalanna April Verch ning õppimisele tuleb vähemalt üks Eesti ja üks Kanada traditsiooniline viiulilugu koos saatepartii ja teise häälega. Samuti tuleb veidi juttu Aprili kodukandi – Kanada Ottawa Valley viiulimuusikast ja tantsudest.

Viimased uudised

XVI Hiiu Folk pakub eriti rikkalikku programmi

Juba vähem kui viie nädala pärast avame Sõru paadikuuris XVI Hiiu Folgi, mille programm on pausijärgsele festivalile kohaselt eriti rikkalik. Eesti esinejaist rõõmustavad publikut Estonian Voices, Puuluup, Curly Strings, Justament, Rembetes ja Tõnu Oja, Mari Kalkun, Svjata Vatra, Ukraina naiskoor Zhurba ja Rute Trochinsky, Olavi Kõrre, Tintura ja Arno Tamm, Torupillikoor,…