Loodusmatk Tiit Leitoga – Tõnupsi luited

TÕNUPSI LUITED

Kuhu matkame
Sellesuvisel retkel matkame läbi Kõpu metsade poolsaare põhjarannikule, kus asuvad Hiiumaa suurimad ja kaunimad luited – Tõnupsi luited. See ei ole lihtsalt liivane kaldariba veepiiril, vaid tegemist on „elavate luidetega“ kus tuulel on voli lahtist liiva edasi kanda ja luiteid vormida. Teel sinna ja tagasi saadavad meid vanad valgusküllased luitemännikud.
Ja tasub rõhutada, et kümneid kilomeetreid pikk liivarand koos kiiresti süveneva merega pakub häid ujumisvõimalusi.

Luidete tekkimine
Kui kõige merepoolne eelluide on küllalt suureks kasvanud, hakkab ta tuule mõjul liikuma. Nii kujuneb luitevallistik kus hakkavad kasvama esimesed taimed ja hiljem põõsad ja ka puud. Vastavalt arenguastmele on tegemist kas valgete, hallide või siis pruunide luidetega. Kuidas neid eristada ja ära tunda saab matka jooksul teada.

Ajame jälgi ja uurime elu
Siinne elustik on vähenõudlik. Luited on eelkõige samblike elupaik. Huvitav on taimestik ja loomastik kes seal elama on kohastunud. Vaatame mida meri on maale toonud.

Loodusretke juht: Tiit Leito.
Matk toimub 21. juulil. Buss väljub Kärdla pritsumaja parklast kell 9.00. Bussis on ca 40 istekohta. Reisi kogupikkus koos bussisõitudega on ca 100 km ja kestab ca 4 tundi. Jalgsimatka pikkus on 4-5 km. Seega, tagasi oleme 13.00 paiku.

Loodusretke maksumus: täiskasvanule 10.- ja lastele kuni 12a (k.a) 5.-

Eelregistreerimine: Loodusmatkad@hiiufolk.ee või tel.: 56610062 (18.00-21.00)

Viimased uudised

Hiiu Folk jätab aasta vahele

Hiiumaa pärimusmuusika festivali korraldajad on otsustanud oma armsa publiku, vahvate esinejate ja tublide korraldajate heaolu ja tervise huvides festivali aasta võrra edasi lükata. „Tänavune programm sai väga põnev ja on siiralt kahju, et ei saa publikule seda pakkuda,” ütles Hiiu Folgi korraldaja Astrid Nõlvak. „Õnneks on enamik esinejaid öelnud, et tahaksid…