Kahe nädala pärast algab XIV Hiiu Folk

Kahe nädala pärast algav küllusliku programmiga XIV Hiiu Folk „Juurte juures“ pakub külastajale head muusikat ning tutvustab kauni Hiiumaa loodust ja ajalugu.

* Hiiu Folk algab neljapäeval Kärdlast, kus juba enne avamist saab Pika maja muuseumis näha haruldasi kaadreid äsja arhiivist leitud filmirullilt 1959. aasta Hiiumaast. Põnevast leiust jutustab Helen Kõmmus, esinevad noored pärimusmuusikud Läänemaalt Ristilt, karmoškat mängib Hiiumaa noormees Georg Rüütel.

Pärast seda mängib Orjaku külamajas kuulajatele lõõtsa ja pajatab lugusid Kaido Ray Kallikorm, Kärdla kultuurikeskuses avatakse Toomas Volkmanni fotonäitus „Eesti läbi 100 silmapaari“.

Festivali avamisel Kärdla kultuurikeskuses musitseerivad Lääne-Aafrikast Togost pärit Sego djembe’del, Kärdla kammerkoor, Kaarli kooli kanneldajad ja Käina kaunite kunstide kooli kandleõpilased. Järgneb Strand…Randi kontsert ning vahvate seltskonnamängude, -laulude ja -tantsude õhtu, mida veavad Kristi Kool ja Janne Suits.

Filmiprogrammis on tänavu kaks dokumentaalteost: Jaanis Valgu „Ahto, unistuste jaht“ ja Kullar Viimse „Jagatud valgus“ vitraažikunstnik Dolores Hoffmannist. Filme tutvustab Erik Norkroos, kohal on ka Jaanis Valk.

Festivali esimese päeva pilet: 10.-

* Reede hommik viib loodusesõbrad Inna Lepiku juhendamisel paadiga Vissulaiule, matkajad saadab Hiiessaare sadamast lõõtsaga teele Kaido Ray Kallikorm.
Mihkli talumuuseumis esinevad Risti rahvamuusikud.
Edasi on kõigil võimalik kaunis Suuremõisa lossis õppida Janne Suitsu käe all hiiu kannelt ning kuulata Kristi Kooli ja Janne Suitsu kontserdil Erni Kasesalu lugusid nyckelharpa’l ja eesti lõõtsal. Päeva jooksul saab osaleda giidiga lossiekskursioonidel.

Kassari muuseumimajas jutustab Helgi Põllo näituse „Elu saarel. Tuli. Vesi. Õhk. Maa“ kaudu Hiiumaa minevikust ja olevikust. Kokku saab sellest lugu saareelaniku toimetulemisest, oskustest, aga ka usust, haridusest, loovusest ja teistest tähtsatest asjadest, mis sajandite jooksul saarel olemist ja elamist on mõjutanud.

Kassari rahvamajas ootab kõiki ühiselt salmikulaule laulma ning oma laulumälestusi jagama suvehiidlane Reigist Valter Parve, kes ka laule eest aitab võtta. Soera kivimite majas annavad särtsaka kontserdi neli andekat noort muusikut Põlvast – ansambel Folkmelody. Mänspe kabelis esineb Hiiumaa oma lasteansambel Lõosilm.

Kassari kiigeplatsil heisatakse seekord festivali lipp koos rahvatantsuansambliga Sõle Segajad, kes õpetavad ka publikule mõne tantsu. Pealavale astub ansambel Pööriöö, seejärel Puuluup ning siis Oxus eksootilisest Usbekistanist koos tantsijannaga, õhtu lõpetab Eesti–Ukraina ansambel Svjata Vatra eesotsas väsimatu Ruslan Trochynskyiga.

Kassari kiigeplatsi lastepesas pajatab reedel väikestele kuulajatele oma reisijutte Lottemaa elanik rännukoer Klaus, kes on tõukerattaga maailmale mitu tiiru peale teinud. Lastele meeldib kindlasti ka Kärdla nukuteater laupäeval. Nagu ikka, saavad lapsed lastepesas mõlemal päeval punuda ja meisterdada ning laulumänge mängida.
Kõiki huvilisi ootab kiigeplatsil ka keskkonnaameti telk oma tegevustega.

Reedene päevapilet: 30.-

* Laupäev algab virgutavate võimlemisminutitega Kassari kiigeplatsil, Tiit Leito viib loodusesõbrad Kõpu poolsaarele avastama erakordseid Tõnupsi luiteid.
Lääne-Aafrika muusik Sego tutvustab Käinas enda valmistatud djembe‘sid ning rütme Aafrikast. Kohapeal on olemas pillid, et üheskoos rütme proovida.
Kassari rahvamajas viib Valter Parve huvilised vinüülplaatide kaudu väliseestlaste muusika maailma 1930. ja 1970. aastatest: Olaf Kopvillem, Hämarik jpt. Vaemla villavabrikus annavad kontserdi Nõianeitsid Pärnu lähedalt Saugast, Emmaste koolis saab kuulata lõõtsavirtuoos Juhan Uppinit ja Folkmelodyt.

Õhtu esimesed esinejad Kassari kiigeplatsil on Jaak Johanson ja Krista Citra Joonas, siis astub lavale juubilar Riho Sibul koos Jaak Tuksami ja Ain Aganiga, seejärel Mari Kalkun ja Aleksandra Kremenetski ning Tuulelõõtsutajad. Päeva lõpetab Kassari kabelis Oxus Usbekistanist.

Kolmanda päeva pilet: 35.-

* Pühapäev on traditsiooniliselt kirikukontsertide päev. Armsas väikeses Kassari kabelis musitseerivad Helin-Mari Arder ja Teet Raik, Pühalepa kirikus esineb Rondellus, Emmaste kirikus Shabat Quartet ning Reigi kirikus Heinavanker.

Lõppkontserdil Käina huvi- ja kultuurikeskuses köidame festivali selleks aastaks kokku, üles astuvad Jaak Johanson koos Krista Citra Joonasega, Avo Tamme ja pojad ja paljud teised.

Pühapäevane päevapilet: 25.-

Kuni alguseni 19. juulil on kogu festivali passi hind 45, kohapeal 50 eurot. Päevapiletid ja passid on müügil Piletilevis. Kuni 12aastased lapsed (k.a) pääsevad festivalile tasuta.

XIV Hiiu Folk „Juurte juures“ toimub 19.–22. juulil. Eesti kõige peresõbralikuma festivali tiitliga pärjatud Hiiu Folk on algusest lõpuni alkoholivaba.

Kohtumiseni kahe nädala pärast Hiiumaal!

Viimased uudised

Aasta vahele jätnud Hiiu Folk toimub kindlasti

Ootame oma publikut 16. Hiiumaa pärimusmuusika festivalile 15.–18. juulil, et aastase sunnitud pausi järel kokku saada. Muusikasõpru rõõmustavad sel erilisel aastal Estonian Voices, Puuluup, Justament, Mari Kalkun, Curly Strings, Svjata Vatra koos Rute Trochynsky ja Ukraina naiste kooriga Žurba, Ida-Elina Soomest ja paljud teised. Muidugi on võimalus osaleda loodusmatkadel ja õpitubades, pere…