Hiiumaa on nädalavahetuseks vallutanud pärimusmuusika

Kärdla laululaval kõlasid täna IX Hiiumaa pärimusmuusikafestivali avahelid, millele järgneb neli päeva täis kontserte üle kogu saare. Hiiu Folgi tänavune moto on „Üks olemine“. Festival toimub 18.–21. juulini Hiiumaa eri paigus.

„Üks olemine on Hiiumaa jaoks väga oluline. Hiiumaa on üks tervik, väike saar, kus midagi teha saabki ainult koos. Hiiu Folk seob meid emotsionaalselt palju rohkem ühte,“ ütles Hiiu maavanem Riho Rahuoja pärimusmuusikafestivali avamisel.

Festivali põhipäevad on reede ja laupäev, mil saab Hiiu Folgi sündmustest osa valdavalt Kassari kiigeplatsil, aga ka Kärdlas, Käinas, Vaemlas, Suuremõisas, Kõpus, Sõrul, Kõrgessaares, Orjakul ja Saarnakil. Pühapäeval kõlavad kirikutes üle kogu Hiiumaa kirikukontserdid.

Olgu siinkohal toodud veel kokkuvõtlik ülevaade lähipäevil toimuvast:

Reedel kell 16.30 astub Kassari kiigeplatsil üles Triinu Taul, kell 18 Kihnu Virve pereansambel ning kell 19.30 Pehk ja Bonzo. Kell 21 kõlavad Jaagup Kreemi ja sõprade esituses Juhan Viidingu laulud, kell 22.30 astub lavale Pantokraator ning keskööl Villu Veski, Tiit Kalluste ja Toivo Unt. Kiigeplatsil on kella 17–20 avatud taimetrüki töötuba, klaasehete töötuba, rätinuku töötuba ja puutöötuba.

Käina kultuurikeskuses saab kell 10 osa parmupilli õpitoast ja ja kell 15 Jason Carteri meistriklassist. Suuremõisa klaasikojas on kella 10–15 avatud klaasitöötuba ja Suuremõisa noortekeskuses kella 17–18.30 villapalli töötuba.

Kell 11.30 saab minna ekskursioonile Vaemla villavabrikusse, kell 12 Kassari veskisse ja kell 19 Suuremõisa lossi, kus kell 21 algab Aivar Niiholmi ja Katri Kaasiku kontsert.

Kell 14.30 algab Kassari puhkekeskusest jalgrattamatk „Lepa Anna radadel“ ning kell 21.30 Aino ja Oskar Kallase suvemajas meenutushetk Marie Underi ja Aino Kalda elust ja loomingust. Paluküla kiriku juurest algab kell 17.30 matk Paluküla radadel.

Kärdla laululaval esineb reedel kell 20 ansambel Svjata Vatra ning villalaos kõlavad kell 22 Bretooni lood ja laulud Marie Chiff`mine esituses.

Kassari kabelis annab hilisõhtuse kontserdi kell 23 Jason Carter Suurbritanniast ning Mänspäe kabelis samal ajal Eduardo Agni Brasiiliast.

———

Laupäeval esinevad Kassari kiigeplatsil kell 14 Joonas Lepna, Heather and Thyme ja Olle Lindvall; kell 16 Bombillaz, kell 18 Trio Dhoore Belgiast, kell 20 Liadan Iirimaalt, kell 22 Marko Matvere ja Väikeste Lõõtspillide Ühing ning kell 24 Pastacas, Epifolium & Kago Trio. Alates kella 14-st on kiigeplatsil avatud paberlillede töötuba ja taimetrüki töötuba, kella 15-st pakutrüki töötuba ning kella 17-st puutöötuba.

Käina kultuurikeskuses algab kell 10 väikekandle töötuba, kell 11.30 tantsu õpituba, kell 13 esinevad Lätte Veetallajad ning kell 15 saab osaleda Eduardo Agni meistriklassis.

Kell 10 saab minna ekskursioonile Kassari veskisse, kus kell 11 algab laulu õpituba ning kell12.15 pulmatuttide meisterdamise töötuba, ning kell 11.30 Vaemla villavabrikusse, kus kell 12 annavad kontserdi Avo ja Velle Tamme. Kell 12.30 mängivad Rudolf Tobiase majamuuseumi õuel ning kell 17 Kassari rahvamajas lõõtspille Aivar Teppo ja Toomas Ojassaar. Kell 15.30 saab Kassari rahvamajas teha tutvust Hiiumaa ravimtaimedega.

Orjaku sadamas annavad kell 15 kontserdi Koidu Tähed ja kell 16.15 Tantsusarvikud ning kell 21.30 on Oskar ja Aino Kallase suvemajas meenutushetk Marie Underi ja Aino Kalda elust ja loomingust .

Sõru merekeskuses algab kell 15 ringkäik ning Sõru paadikuuris annavad kell 16.30 kontserdi Tom Valsberg ja sõbrad ning kell 18 Lätte Veetallajad. Kell 20 algab Sõru paadikuuri juurest loodusmatk „Mere ja küla piiril“.

Kõrgessaare mõisapargis algab kell 13 Saku Mandoliinide kontsert ning kell 14 töötuba „Looming loodusest – taimed ja taaskasutus“.

Kõpu külamäel saab kell 16 kuulata ansamblit Singelus ja kell 17 Tartu folklooriklubi Maatasa ning kell 16.45 osaleda töötoas „Karbitegu tühjast pudelist“. Kõpu tuletornis annavad kell 19 kontserdi Jaak ja Mart Johanson ja Krista Citra Joonas. Kalanas Hõbekala kohvikus algab kell 21 Eduardo Agni kontsert ning kell 22 saab kohviku juurest alguse öömatk.

Kell 9 viib Tiit Leito matkahuvilised Nõmba-Kaibaldi retkele. Suuremõisa klaasikojas on kell 10–15 avatud klaasitöötuba ning Kärdla linnavalitsuse saalis annab kell14 kontserdi Allikabänd.

Viimased uudised

Aasta vahele jätnud Hiiu Folk toimub kindlasti

Ootame oma publikut 16. Hiiumaa pärimusmuusika festivalile 15.–18. juulil, et aastase sunnitud pausi järel kokku saada. Muusikasõpru rõõmustavad sel erilisel aastal Estonian Voices, Puuluup, Justament, Mari Kalkun, Curly Strings, Svjata Vatra koos Rute Trochynsky ja Ukraina naiste kooriga Žurba, Ida-Elina Soomest ja paljud teised. Muidugi on võimalus osaleda loodusmatkadel ja õpitubades, pere…