Hiiu Folk meenutab Marie Underit ja Aino Kallast

Järgmisel nädalal peetav pärimusmuusikafestival Hiiu Folk ei unusta looduse, muusika ja käsitöö kõrval ka kirjandust ning pühendab juubeliaasta meenutusõhtu kahele Hiiumaalt pärit luuletajale ja kirjanikule – Marie Underile (1883–1980) ja Aino Kaldale (1878–1956).

2013. aasta on kahe kirjaniku juubeliaasta: luuletaja Marie Underi 130. ning soome-eesti luuletaja ja prosaisti Aino Kalda 135. sünniaastapäev. Mõlemad on olnud südamejuuri pidi seotud Hiiumaa ja eriti Kassariga.

Ise küll juba Tallinnas sündinud Marie Underi vanemad olid pärit Hiiumaalt, tema isa Priidu pidas Kassaris koolmeistri ametit. Vanemate juttudest tuttav paik sai 9-aastasele tüdrukule reaalsuseks esimesel suurel reisil purjelaevaga Tallinnast Kassarisse vanaisa juurde. See reis oli unustamatu, muljed ja motiivid toonasest suvest on hoomatavad läbi poetessi loomingu.

Puust kabel üsna mere manu
mul äkki kerkib silme ette:
on ümberringi riste vanu
peaaegu kastund sinivette.

Üks kivist kerkib sirelite
alt madalana, sammalduna –
Eks ole see… kas pole mitte
mu hõimu haud all õhtupuna?

Mu vanaisa-ema nime
ma veerin ristikivilt vaevu –
Ja oh, mis ennemuistne ime:
seal liugleb valgeis purjeis laevu!

Ja eluasemeid. Ja õnne –
See oli lihtne rahuala.
See oli ammu. Oli enne.
Nüüd surnudki siin lind ja kala.
(Marie Under „Kassari kabeliaed”)

Tänavu juunis avati Kassari kabeliaias, kus puhkavad tema vanaema ja vanaisa, ka Marie Underile pühendatud pink.

Aino Kallas oli pikalt Kassari suveelanik, ent suvituskohast tähendas saar talle palju enamat: saared on kujunenud minu saatuseks, ütles ta ise. Salapärane miski sai kuju Hiiumaa-teemalistes lühiromaanides „Reigi õpetaja“ ja „Hundimõrsja“.

Kaht kirjanikku seob ka omavahel mitu asjaolu: Kallas on Underit arvustanud, Under Kallast tõlkinud.

Marie Underi ja Aino Kalda elust ja loomingust räägib Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse teadur Elle-Mari Talivee Hiiumaal Kassaris Aino ja Oskar Kallase suvemajas 19. ja 20. juulil kell 21.30

Meenutusõhtule sissepääs on kõigile tasuta!

Kirjandusteemad kumavad läbi ka mitmest teisest Hiiu Folgi sündmusest. Nii algab reedel kell 14.30 jalgrattamatk „Lepa Anna radadel“, mille nimitegelane peaks olema tuttav kõigile, kes hoidnud käes Voldemar Panso „Naljakat inimest“. Kassari kiigeplatsil aga kõlavad kell 21 Juhan Viidingu laulud tema õepoja Jaagup Kreemi esituses, keda saadavad pillidel Taavi Langi ja Tiit Kikas.

Pärimusmuusikafestival Hiiu Folk toimub tänavu 18.–21. juulini.

Kohtume Hiiumaal!

Viimased uudised

Aasta vahele jätnud Hiiu Folk toimub kindlasti

Ootame oma publikut 16. Hiiumaa pärimusmuusika festivalile 15.–18. juulil, et aastase sunnitud pausi järel kokku saada. Muusikasõpru rõõmustavad sel erilisel aastal Estonian Voices, Puuluup, Justament, Mari Kalkun, Curly Strings, Svjata Vatra koos Rute Trochynsky ja Ukraina naiste kooriga Žurba, Ida-Elina Soomest ja paljud teised. Muidugi on võimalus osaleda loodusmatkadel ja õpitubades, pere…