Hiiu Folgi teine päev: päike, lapsed, armastus

Hiiu Folgi eilne ehk teine päev kostitas osavõtjaid taas päikesepaistega.

Matkalised said kuivalt, kuid mitte kuiva jalaga minna Kaevatsi laiule, sest teekond viis umbes läbi põlvekõrguse vee. Teised loodusesõbrad käisid paadiga hülgeid vaatamas, lapsed tegid väikese retke Soera metsas.

Mitmed tänavuse festivali kontserdid toimuvad muuseumides, et tutvustada Hiiumaa ajalugu ja suurmehi. Malmös elav lõõtsamängija Kaido Ray Kallikorm andis kontserdi ja tantsitas rahvast Mihkli talumuuseumi õuel, Põlva lõõtsaneiud Krstin Semm ja Johanna Johanson Rudolf Tobiase majamuuseumi õuel.

“Sellises paigas mängides räägivad lood juba ise enda eest ja laulda polegi vaja,” ütles Kallikorm, kes mängib oma lõbuks lõõtsa alles poolteist aastat.

Laste ja noorte aastale kohaselt on Hiiu Folgi programmis palju lapsi ja noori – Palade loodushariduskeskuse kivimitemajas esines ansambel Piibar, Laste Vabariigi laval esinesid Hiiumaa oma lasteansambel Lõosilm ning Läänemaa esimene ametlik tänavamuusik, 9aastane Hugo Õunaid. Hugo mängis lõõtsa ka festivali lipu heiskamisel Kassari kiigeplatsil.

Õhtut kiigeplatsil alustas Eesti–Belgia ansambel Estbel, mille liikmetest kaks eestlast ja üks belglane elavad Eestis, teine belglasest vend aga oma kodumaal. Kokku saadakse tavaliselt päev-paar enne kontserti.

Trio Marko Matvere / Jaanus Jantson / Margus Põldsepp ehk Melanhoolsed Meestelaulud õpetas publiku noortele ja vanadele, mis on vennalik armastus, mis kodumaa-armastus ja mis muu armastus. Appi said võetud vanad targad raamatud, et kuulajad armastuse otsimisel ja leidmisel õigesti käituksid.

Rokilikku folki või folgilikku rokki mängiv Eesti Laulult tuttav punt Antsud tõmbas publikul jalad liikuma.

Antsude solist Aile Alveus-Krautmann on veetnud Hiiumaal kõik oma lapsepõlve suved ning iga nurk saarel on talle tuttav.

“Käisin just praegu ka siinsamas Kassari ujumiskohas oma lapsepõlve kivi vaatamas,” rääkis ta.

Päeva kiigeplatsil lõpetasid Untsakad ja terve eilse päeva Jaak Johanson ja Krista Citra Joonas Kassari kabelis.

Päikeseline laupäev algas virgutusvõimlemisega Kassari kiigeplatsil. Huvilised saavad minna Sõru muuseumisse tutvuma merel käimise ajalooga, sealsamas õpetab Estbel Belgia ja teisi Lääne-Euroopa laule ja tantse. Orjaku külamajas esineb ansambel Toccata, Suuremõisa lossis laulavad ja mängivad Kärt Tomingas ja Külli-Katri Esken.

Kassari kiigeplatsil on hea võimalus kuulata siinkandis veel mitte esinenud maailmakuulsat Maarja Nuuti, Hiiumaa ja Ruhnu lugusid mängivat Torupilli Jussi Duot ja Schönbergi kvartetti, Rootsi poiste punti Lekarerätten, Väikeste Lõõtspillide Ühingut ning kooslust Duo Malva & Priks.

Loodusemees Tiit Leito viib Kõpu poolsaarele avastama Hiiumaa taimharulduse luuderohu kasvukohti. Õhtu lõpetab duo KuuKuu Mänspe kabelis.

XIII Hiiu Folk lõpeb pühapäeval kirikukontsertide tuuriga.

Viimased uudised

Hiiu Folk jätab aasta vahele

Hiiumaa pärimusmuusika festivali korraldajad on otsustanud oma armsa publiku, vahvate esinejate ja tublide korraldajate heaolu ja tervise huvides festivali aasta võrra edasi lükata. „Tänavune programm sai väga põnev ja on siiralt kahju, et ei saa publikule seda pakkuda,” ütles Hiiu Folgi korraldaja Astrid Nõlvak. „Õnneks on enamik esinejaid öelnud, et tahaksid…