Hiiu Folgi esimene päev pakub põnevaid jutuajamisi ning kutsub tantsima

Täna saab Kärdla Villalaos alguse 12. Hiiu Folk, mille avamisel tervitavad folgilisi Hiiu Maavanem Riho Rahuoja, Hiiu vallavanem Reili Rand, Hiiu Folgi perakorraldaja Astrid Nõlvak ning Hiiukannelde ansambel.


Hiiu maavanem Riho Rahuoja on juba staažikas folgikülastaja ning külastanud kõiki toimunud Hiiu Folke. “Üks mu külaline ütles kunagi, et kui ta Hiiumaalt koju läheb ja oma folgikogemust teistele räägib, siis keegi nagunii ei usu,” meenutab Rahuoja mõne aasta tagust ütlust. Maavanema sõnul on Hiiu Folk läinud kogu oma programmiga nii heale tasemele, et kui ise seda läbi ei ela, ei saagi seda teada. “Sõnadega on võimatu seda kogemust edasi anda.” Suureks väärtuseks peab Rahuoja festivali alkoholivaba mentaliteeti ning kiidab ka tänavust peateemat “Merest mereni”. Kõigile Hiiu Folgi külastajatele soovitab maavanem võtta programmist nii palju kui võimalik, sest seal leidub kõigi jaoks midagi.

Hiiu Folgil astuvad tänavu üles 15 esinemispaigas ligi 200 muusikut. Avapäeval saab lisaks Hiiukannelde ansamblile kuulda kava “Mõeldes Tormisele”, mida esitavad Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär ja Paul Daniel. Peale seda on kõigil võimalik tantsu lüüa Eesti pärimusliku tantsumuusika järgi kontsert/tantsutoas, kus astuvad üles pärimusmuuusikud Janne Suits ja Kristi Kool.

Õhtu lõpeb Kärdla kinosaalis, kus linastub kell 22.30 film “Hingemaa”. Ühtlasi on kohal ka filmi režissöörid Kullar Viimne ja Erik Norkroos, kellega saab peale filmi lõppu nähtu osas vestelda. Muusikadokumentaale saab näha ka reedel, mil on kavas filmid “Hundi süda sees”, “Kujutle, et homme ärgates on kõik muusika kadunud” ja “Bolshoi Babylon”.

Kuigi avamine algab Kärdla Villalaos kell 18.30, siis Hiiu Folgi programmist on võimalik osa saada juba varem. Kell 16 saab Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas kuulda SA Hiiumaa Muuseumid teadusdirektorit Helgi Põllot, kelle loengud on alati olnud paleuvad ja mõnusa hiiu huumoriga vürtsitatud. Tänane ettekanne kannab pealkirja “Meri kui saatus – elud ja lood”. Lisaks Põllole astub üles SA Hiiumaa Muuseumid nooremteadur Kauri Kiivramees teemaga “Rändpüük – miks ja milleks?”. Muusikat pakuvad Käina Kaunite Kunstide Kooli pärimusmuusikaõpilased.

Lisaks tasub kell 17 sammud seada Orjaku Külamajja, kus toimub kontsert-jutustus “Meri Eesti pärimuses”. Peale muusikaliste etteastete saab osaleda reedel ja laupäeval ka loodusõhtutel ning –matkadel ja õpitubades, pere pisemaid ootavad lastepesad. Samuti on avatud laat, kust saab endale meelepärast mälestuseks toredast folgisuvest koju kaasa osta.

Viimased uudised

Aasta vahele jätnud Hiiu Folk toimub kindlasti

Ootame oma publikut 16. Hiiumaa pärimusmuusika festivalile 15.–18. juulil, et aastase sunnitud pausi järel kokku saada. Muusikasõpru rõõmustavad sel erilisel aastal Estonian Voices, Puuluup, Justament, Mari Kalkun, Curly Strings, Svjata Vatra koos Rute Trochynsky ja Ukraina naiste kooriga Žurba, Ida-Elina Soomest ja paljud teised. Muidugi on võimalus osaleda loodusmatkadel ja õpitubades, pere…