15. Hiiu Folk toob kaasa väärilise programmi

Vähem kui kuu aja pärast, 18. juulil avatakse Sõru paadikuuris 15. pärimusmuusika festival Hiiu Folk, mille programmis on väikesele juubelile kohaselt suurepärased välisesinejad.

Madingma ehk Stefan ja Diederik Timmermans on flaami (Belgia) pärimusmuusikud, kes armastavad Eestit ilmselt sama palju kui oma kodumaad. Vennad on siinsele publikule esinenud 25 aasta jooksul lugematuid kordi ja mitmetes koosseisudes; nad on inspireerinud muusikuks hakkama või oma unistusi järgima ka mitmeid siinseid tuntud inimesi.

Vendadel on imetabane võime publikuga suhestuda ja inimesi kaasa haarata. Kontserdil viivad nad kuulaja rännakule läbi Euroopa pärimuskultuuri, keskendudes flaami muusikale. Stefan mängib flaami torupilli ja vilesid, Diederik akordioni.

„Muusika mängimine on minu jaoks nagu hingamine ja see on määranud mu elus peaaegu kõik. Muusika annab lohutust ja energiat nii mulle kui ka kuulajatele,“ ütleb Stefan Timmermans.

Hiiumaale tulevad vennad otse Soomest, kus nad astuvad üles Kaustineni pärimusmuusika festivalil. Hiiu Folgil esineb Madingma reede, 19. juuli õhtul ning see on nende esimene ülesastumine Hiiumaal.

Madingma Youtube’i kanal: https://goo.gl/ukLtez

Madingma Facebookis: www.facebook.com/madingmastefandiederik

* * *

The Heritage Projekt ühendab teine teisel pool maailma tegutsevate ansamblite talente: eestlaste armastatud Curly Stringsi ja Kanadast Ottawa orust pärit virtuoosset triot The April Verch Band.

April Verch on viiuldaja, laulja, laulukirjutaja ja stepptantsija, kes on üles kasvanud elava pärimusmuusikaga. Ta valdab suurepäraselt kodukandi Ottawa oru ja paljude teiste põnevate regioonide viiulimängustiile. Hiiumaa kontserdil saab näha ka tema steppimist.

Ansamblis The April Verch Band mängivad veel maailmaklassi muusikud Cody Waters bassil ja bandžol ning Alex Rubin kitarril ja mandoliinil. Koos on antud kontserte ning viiuli meistriklasse üle maailma. http://aprilverch.com/about/april-verch-band/
Curly Strings (Eeva Talsi, Villu Talsi, Taavet Niller ja Jaan Jaago) ammutab inspiratsiooni muuhulgas ameerika bluegrass’ist ning osalejate isiklikust pärimusest praeguses Eesti kultuuriruumis. Neile on iseloomulik intensiivne ja mänguline musitseerimine, meeldejäävad meloodiad ja siiras esitus.
The Heritage Projekti kontserdil kuuleb värskes kuues lugusid alates vanemast pärimusmuusikast kuni Curly Stringsi ja The April Verch Bandi ühisloominguni, milles kombatakse kahe maa muusikalise pärandi piire ja ühisosa ning samas väärtustatakse mõlema juuri. See on põnev muusikaline rännak täis energiat, laulu, tantsu ja rõõmu; välja ei jää ka juba rahva südameid võitnud Curlyde kuulsamad lood.

Curly Strings astub Hiiu Folgil üles esimest korda.

* * *

Kitarrist Eduardo Agni sai kodumaal Brasiilias tuntuks noore mehena, kui töötas välja endale iseloomuliku kitarrimängutehnika – hammering. Agni loomingu asutajad ütlevad, et tema looming on kokku pandud universaalsest keelest, mis koosneb minimalismi mõjudest, džässist ja progressiivsest rokist.

Ta on välja andnud arvukalt sooloplaate ning olnud heliloojaks filmidele ja dokumentaalidele. Agni on esinenud enamikus Brasiilia peamistes kontserdisaalides ja rohkem kui 30 riigis. Mitu aastat elas ta Amazonase džunglis, kus kogus ja salvestas sealset traditsioonilist muusikat.

Eestis on ta varem üles astunud soolokontsertidel ning koos bändiga Amazon Ensemble, samuti viinud läbi õpikodasid.

Mõni aasta tagasi andis ta meeleoluka kontserdi ka Hiiu Folgil, seekord on põhjust tulla kuulama tema uut kava. http://eduardoagni.com

* * *

Taas on publiku rõõmuks Hiiu Folgil suure energiaga viiulivõlur Rootsist Daniel Wikslund – omapärase tehnikaga muusik ja lugudelooja, kelle loomingus kõlab armastus ja kirg elu vastu.

Kodumaal väga tuntud Wikslund on Eestis palju esinenud ja ka eesti lastele viiulimängu õpetanud muusik. Ta mängib viiulit talle ainuomasel rütmilisel viisil, viies kuulaja põnevale teekonnale. Oma energia ja sarmiga suudab ta rahva kohe kohe käivitada ja kaasa laulma panna.

Hiiu Folgil astub Daniel Wikslund üles soolokavaga, sealhulgas ka koos Kristi Alase juhendatava noorte viiuldajate ansambliga Tuuleviiul.http://www.danielwikslund.com/en/

* * *

Muidugi esinevad festivalil ka eesti muusikud oma tuntud headuses: Tõnis Mägi, Naised Köögis, Nedsaja Küla Bänd, Mari Jürjens, Robert ja Anti Jürjendal, Marek Sadam ja Sadamasild, Balkan Horo, Untsakad, Cätlin Mägi, Laikrete pereansambel, Johansonid, Robirohi jt.

Kontsertide kuulamisele lisaks saab nelja päeva jooksul kaasa lüüa matkadel, loodusõhtutel ja õpitubades ning vaadata filme. Pere väikseimate jaoks on nii Kassari kiigeplatsil kui ka teistes kontserdipaikades traditsioonilised lastepesad.

Hiiu Folgi peamine eripära võrreldes teiste samalaadsete muusikaüritustega on alkoholivabadus – siin ei müüda ega pruugita vägijooke. 2015. aastal valis ajakiri Pere ja Kodu Hiiu Folgi Eesti kõige peresõbralikumaks festivaliks.

XV Hiiu Folk toimub 18.–21. juulil Kassari kiigeplatsil ja väiksemates paikades üle Hiiumaa.

Festivali pass maksab kõigest 40 eurot, kuni 12aastased lapsed (k.a) pääsevad festivalile tasuta.

Vt festivali tutvustust: https://www.youtube.com/watch?v=ddSZGNl36do&feature=youtu.be

Viimased uudised

Tallinna loomaaed 80, Hiiu Folk 15!

Pühapäeval, 25. augustil on Hiiu Folgi ja Tallinna loomaaia sõbrad oodatud meie ühisele sünnipäevapeole loomaaeda! Hiiu Folgi kontserdikava loomaaia tuulikuplatsil: 10.50-11.00 Torupilliansambel11:00–11:15 Avasõnad: loomaaia direktor Tiit Maran, Hiiu Folgi juht Astrid Nõlvak11:25–12:10 ETV lastekoor, dirigendid: Aarne Saluveer, Silja Uhs 12:20–12:40 Tuuleviiul12:50 Astrid Nõlvak ja Kaarli kanneldajad13:00–13:40 Robirohi14:20–15:10 Lõõtsavägilased15:30–16:15 Puuluup16:35–17:20 Anu Taul ja…